Propagowanie świadomego oddawania narządów
do przeszczepu poprzez rozpowszechnianie
aktywności fizycznej i sportu.

 
fbtwitter 

51 medali polskich zawodników po transplantacji narządów

Reprezentacja Polski

W dniach od 10 do 17 lipca 2016 r. polska reprezentacja pacjentów po transplantacji brała udział w 9. Mistrzostwach Europy Osób po Transplantacji i Dializowanych (European Transplant & Dialysis Sports Championships) w Helsinki -Vantaa w Finlandii.
W zawodach startowało 17 pacjentów po transplantacji narządów, w tym: 11 po przeszczepieniu nerki i 6 wątroby. Zawodnicy rywalizowali w: darcie, lekkiej atletyce, mini-maratonie, pływaniu, tenisie ziemnym i stołowym. Na startach w poszczególnych konkurencjach stanęło 370 uczestników z 23 krajów, w tym 91 kobiet.
Kolejny start naszych zawodników został uwieńczony dużym sukcesem. Reprezentacja Polski zdobyła 51 medali w tym: 17 złotych, 15 srebrnych i 19 brązowych.
Pierwsze miejsce w klasyfikacji krajów zajęła Finlandia przy liczbie 104 medali (67 zawodników), drugie Węgry 95 medali, (51 zawodników), trzecie Wielka Brytania 63 medale (26 zawodników). Polacy 51 medali (17 zawodników), VI miejsce.
Po raz pierwszy w historii startów w mistrzostwach międzynarodowych, poza granicami kraju, polscy zawodnicy zdobyli tak dużą liczbę medali.
Najlepszym zawodnikiem mistrzostw po raz drugi w historii startów został Polak, Dawid Zimkowski, który zdobył 7 złotych medali. 5 indywidualnie i 2 w sztafetach w pływaniu z kolegami.

IMG 4881

Dla informacji pierwszym polskim zawodnikiem, który osiągnął ten zaszczyt był Andrzej Lewandowski, w roku 2014.

Wszyscy walczyli bardzo ambitnie o każdą sekundę, centymetr czy piłkę. Atmosfera w czasie zawodów była bardzo przyjazna, ponieważ przez lata wspólnych startów nawiązują się międzynarodowe przyjaźnie.

Udział w zawodach międzynarodowych jest dla osób po przeszczepieniu wydarzeniem szczególnym. Każda z osób, które wzięły udział w rywalizacji ma swoją historię. Niejednokrotnie otarliśmy się o śmierć, bez przeszczepionego narządu nie byłoby nas wśród żywych – mówi Jan Stępniak z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji 9 lat po transplantacji nerki.


Ja jeszcze 6 miesięcy przed startem w ogóle nie brałam pod uwagę startu w mistrzostwach. Owszem pociąga mnie bakcyl zdobywania medali, ale jesienią bardzo pogorszył się stan funkcjonowania mojego organizmu i przeszczepionej nerki. Parametry krwi hemoglobiny były w granicach 6,3 mg, a nerki też mocno zawyżone. Byłam hospitalizowana. Zaczęto nawet sugerować dializę. Nie chciałam tego zaakceptować i rozpoczęłam za zgodą lekarz badania do przeszczepienia drugiej nerki. W swojej podświadomości nie poddałam się i po serii badań oraz wprowadzeniu odpowiedniego leczenia stan zdrowia zaczął sie poprawiać, a tym samym przybliżać perspektywa startu w zawodach. Półroczna przerwa w treningach, bóle kręgosłupa bardzo zmniejszyły moje możliwości wytrzymałościowe i siłowe, ale i tak cieszę się, że zdobyłam 4 medale: złoty w darcie i 3 brązowe w rzutach. Gdyby nie łączenie kategorii wiekowych z powodu małej liczby startujących, spokojnie miałabym na koncie jeszcze 2 złote medale w rzutach zamiast brązowe. Mimo to cieszę się, że pokonałam o 10 lat młodsze rywalki, nie będąc w pełni przygotowana do startów - powiedziała Krystyna Murdzek, prezes stowarzyszenia,15 lat po transplantacji nerki.
Artur Zychowicz po przeszczepieniu wątroby, dodał, że bardzo jest zadowolony ze swoich startów, ponieważ tak na serio rozpoczął je dopiero w lutym. Związane to było z końcowymi egzaminami na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi (od czerwca 2016 r. jest absolwentem medycyny). Ponadto miałem problemy z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Ciągłe biegunki i brak apetytu mocno mnie osłabiały. Nie poddawałem się. Postanowiłem obserwować swój organizm i modyfikować leczenie. Udało się. Przybrałem 10 kg na wadze i pełen nadziei rozpocząłem treningi. Bardzo dużo dał mi obóz sportowy w Kościelisku-Kirach. Na zawodach zdobyłem 3 medale i pobiłem swoje rekordy życiowe w biegu na 5000 m oraz w pływaniu na 50 m stylem motylkowym i 400 m zmiennym.

Klasyfikacja medalowa polskich zawodników po transplantacji narządów:
1. Zimkowski Dawid: 7 złotych medali w pływaniu w stylach: 50 m motylkowym, 50 m i 100 m grzbietowym, 200 m zmiennym, 50 m dowolnym) i 2 złote w sztafetach 4 x 50 m dowolnym i 4 x 50 m zmiennym z kolegami: Andrzejem Lewandowskim, Jarosławem Mazurowskim i Jakubem Janczewskim).
2. Haj Andrzej: 5 medali: 3 złote (bieg 200 m, skok wzwyż, skok w dal), srebrny w pchnięciu kulą i brązowy w rzucie dyskiem.
3. Bielik Monika: 4 medale: 2 złote: bieg na 100 m, darts, srebrny w rzucie piłeczką palantową i brązowy w biegu na 200 m
4. Lewandowski Andrzej: 7 medali: złoty w pływaniu na 50 m stylem klasycznym i 5 srebrnych w pływaniu w stylach: 50 m grzbietowym, 100 m klasycznym, 50 m i 100 m stylem dowolnym. 2 złote medale w sztafetach 4 x 50 m dowolnym i 4 x 50 m zmiennym z kolegami: Dawidem Zimkowskim, Jarosławem Mazurowskim i Jakubem Janczewskim).
5. Górski Krzysztof: 4 medale: złoty w rzucie piłeczka palantową, srebrny w rzucie oszczepem i 2 brązowe w: pchnięciu kulą i rzucie dyskiem.
6. Murdzek Krystyna: 4 medale: złoty w darcie, 3 brązowe w rzucie: oszczepem i piłeczką palantową oraz w pchnięciu kulą.
7. Królewicz Damian: 3 medale: złoty w chodzie sportowym na 5000 m i 2 brązowe: w biegu na 5000 m oraz drużynowo w biegu na 5000 m z kolegami: Zbigniewem Błońskim oraz Arturem Zychowiczem
8. Chojnacki Piotr: 1 medal złoty w tenisie ziemnym
9. Janczewski Jakub: 7 medali: 5 srebrnych w pływaniu stylami: 50 m klasycznym, 50 m i 100m dowolnym, 50 m motylkowym, brązowy: 100 m klasycznym oraz 2 złote w sztafetach 4 x 50 m dowolnym i 4 x 50 m zmiennym z kolegami: Dawidem Zimkowskim, Jarosławem Mazurowskim i Andrzejem Lewandowskim
10. Bojanowski Łukasz: 3 medale: srebrny w tenisie ziemnym i w biegu na 100 m oraz brązowy w skoku w dal.
11. Marciniak Andrzej: 2 medale: srebrny w chodzie sportowym na 5000 m i brązowy w darcie.
12. Mazurowski Jarosław: 3 medale: srebrny w pływaniu na 400 m stylem dowolnym i 2 złote w sztafetach 4 x 50 m dowolnym i 4 x 50 m zmiennym z kolegami: Dawidem Zimowskim, Jakubem Janczewskim i Andrzejem Lewandowskim
13. Błoński Zbigniew: 3 medale: brązowe w biegu na 5000 m i 1500 m oraz drużynowo w mini-maratonie na 5000 m z kolegami: Damianem Królewiczem i Arturem Zychowiczem.
14. Zychowicz Artur: 3 medale: 2 brązowe w pływaniu w stylach: 50 m motylkowym i 400 m zmiennym oraz brązowy drużynowo w mini-maratonie na 5000 m z kolegami: Damianem Królewiczem i Zbigniewem Błońskim).
15. Serejko Robert: 1 medal: brązowy w pływaniu na 50 m stylem klasycznym
16. Stępniak Jan: 1 medal: brązowy w pływaniu na 50 m stylem klasycznym
17. Blecharczyk Grzegorz: 1 medal: brązowy w tenisie ziemnym w debla z Łukaszem Bojanowskim.

Klasyfikacja wg złotych, srebrnych i brązowych medali zdobytych indywidualnie >>> pobierz

Klasyfikacja wg złotych, srebrnych i brązowych medali zdobytych indywidualnie, w sztafetach, grze podwójnej i drużynowo >>> pobierz

Należy podkreślić, że polscy zawodnicy startując w mistrzostwach w dofinansowywali swój udział w imprezie z własnych środków finansowych.
Mamy nadzieję, że w przyszłości pozyskamy życzliwych sponsorów, którzy sfinansują stary polskich pacjentów po transplantacji narządów i dializowanych.
Sportowcy po transplantacji narządów to grupa ludzi bardzo ambitnych i zaangażowanych w popularyzację aktywności fizycznej oraz ideę świadomego dawstwa narządów. Każdego dnia poza praca zawodową pokonują słabości związane z chorobą, aby przygotowywać się do zawodów i zdobywania medali. Zdobyte medale są wymiernymi efektami możliwości i rozwoju polskiej medycyny transplantacyjnej w kraju i za granicą.

Galeria zdjęć >>

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji podsumowującej Mistrzostwa:

prezentacja 9 etdsc

 

1procent

 

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki.

 

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom

Wydarzenia

Spotkania z młodzieżą popularyzujące świadome dawstwo i transplantację narządów
Spotkania z młodzieżą popularyzujące świadome dawstwo i transplantację narządów

Pan Andrzej Lewandowski, Dawca Rodzinny, członek Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji bardzo aktywnie spędza koniec roku 2017. W dniach: 5 grudnia był na spotkaniu w Ciechanowie, 7 i 19 grudnia Mławie, 8 grudnia, w Warszawie i 20 grudnia w Raciążu.
Takie zaangażowanie jest godne [ ... ]

II Halowe Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, 17 - 19 listopada 2017 r., Oświęcim, Brzeszcze
II Halowe Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, 17 - 19 listopada 2017 r., Oświęcim, Brzeszcze

W dniach od 17 do 19 listopada 2017 r. w Oświęcimu i Brzeszczach odbędą się II Halowe Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych.  Program zawodów: 17 listopada 2017 r. (piątek): 15.30 - turniej tenisa ziemnego, Hala sportowa, Brzesz [ ... ]

Konferencja "ŻYCIE Z ŻYCIA" i zawody strzeleckie - PODSUMOWANIE
Konferencja

  5 października 2017 r. - Konferencja "ŻYCIE Z ŻYCIA" Przeszczep Podkarpacie 2017
6 października 2017 r. warsztaty z lekarzami, Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jan Pawła II w Krośnie
6 października 2017 r. "Ćwicz dla zdrowia i sprawności" - zawody strzeleckie dla pacjent&oacu [ ... ]

"Ćwicz dla zdrowia i sprawności" - zawody w strzelectwie sportowym, 5 - 7 października 2017 r., Jedlicze

W dnicha 5 - 7 października 2017 r. odbędzie się kolejna impreza z porgramu SPORT DLA WSZYSTKICH - "ĆWICZ DLA ZDROWIA I SPRAWNOŚCi" - zawody w strzelectwie sportowym, dofinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.   Głównym jej celem jest aktywizacja sp [ ... ]

Konferencja "ŻYCIE Z ŻYCIA" Przeszczep Podkarpacie 2017 - 5 października 2017 r., Krosno
Konferencja

W dniu 5 października 2017 r. w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbędzie się konferencja "ŻYCIE Z ŻYCIA" Przeszczep Podkarpacie 2017. Konferencja jest imprezą cykliczną organizowaną od 2003 r. z inicjatywy pacjentów po transplantacji narządów. Gł&oacu [ ... ]

Pozostałe aktualności

Partnerzy

ideau


logo biorcy

Bieg po nowe życie

nordic

Jak pomóc?

 

Darczyńcy:

sponsorzy 2

więcej >>>

Please publish modules in offcanvas position.