Propagowanie świadomego oddawania narządów
do przeszczepu poprzez rozpowszechnianie
aktywności fizycznej i sportu.

 
fbtwitter 

 

W dniach od 28 lutego do 5 marca 2017 r., odbyły się X Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych połączone z konsultacją z narciarstwa alpejskiego i biegowego. Był to polski Fit - for Life.

W imprezie uczestniczyło 39 osób, w tym 23 pacjentów po transplantacji (w tym 1 z Białorusi), 3 trenerów, 1 lekarz, 2 dawców rodzinnych i 10 osób popierających transplantację, członków stowarzyszenia.

Po raz pierwszy w ramach wizyty studyjnej organizowanej przez Instytut Gothego w Mińsku, w zajęciach z polskimi pacjentami uczestniczyły 2 osoby z Białorusi z organizacji: Transplantacji, Dializa. Byli to Tatsiana Tkhorowa i Michaił Kazauka.

Udział Białorusinów był konsekwencją wykładu w Moskwie, w listopadzie 2016 r., Prezesa naszego stowarzyszenia, mgr Krystyny Murdzek nt. "Znaczenie aktywności fizycznej pacjentów po przeszczepieniu narządów. Świadome dawstwo narządów." Wizyta była na zaproszenie rosyjskiej organizacji Nefro - Liga.

Zajęcia sportowe odbywały się w dwóch grupach. Były to szkółka z narciarstwa biegowego i zjazdowego. Szkółki były podzielone na dwie grupy: początkującą i zaawansowaną. Brali w nich udział także pacjenci, którzy po raz pierwszy mieli narty na nogach. Sprzęt narciarski biegowy był wypożyczony przez stowarzyszenie. Zajęcia treningowe prowadzili profesjonalni instruktorzy i trenerzy. W ramach treningu pacjenci po transplantacji, dawcy i osoby towarzyszące uczestniczyli w zajęciach na basenie i siłowni. 

Finałem udziału w zorganizowanej aktywności fizycznej były zawody sportowe. Mistrzami w biegach narciarskich na 1 km zostali: Anna Abramczyk-Dobrzyńska, Łukasz Bojanowski, Marek Jawor, Andrzej Lewandowski, Teodora Jarmołowicz i Artur Jarmołowicz. 

W narciarstwie alpejskim: Piotr Hołubowski, Łukasz Bojanowski, Artur Jarmołowicz i Teodora Jarmołowicz. 

Dodatkowo rozegrano konkurencję na desce snowboardowej. Zwycięzcą został Jakub Janczewski. 

Zwycięzców nagrodzono medalami, a najlepszych zawodników pamiątkowymi pucharami. Byli to Anna Abramczyk-Dobrzyńska i Łukasz Bojanowski. 

Wszyscy uczestnicy mieszkali w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem.

Nad bezpieczeństwem i zdrowiem zawodników czuwał Prof. do hab. n. med. Andrzej Chmura, który od 2004 roku jest team managerem polskiej reprezentacji.

 

Program promujący aktywność fizyczną "Fit for Life" jest o d2016 r. inicjatywą popieraną przez Astellas, a jej hasło przewodnie to : More transplant recipients, more active, more often", czyli "Więcej osób po przeszczepie, więcej aktywnego życia, częściej". Inicjatywa ta powstała po to, aby promować aktywność fizyczną oraz aktywne życie wśród osób po przeszczepie.

Inicjatywa to spotkała się z ogromnym poparciem na całym świecie. W Polsce promujemy ten program, aby zapobiegać negatywnym skutkom zażywania leków immunosupresyjnych i sterydów, przeciw odrzuceniu przeszczepionego narządu, takich jak: nadwaga, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, cholesterol czy osteoporoza.

Systematyczna aktywność fizyczna poprawia jakość życia po przeszczepieniu, daje poczucie wartości i uniezależnienie od rodziny. Wartością dodaną jest kwalifikacja do reprezentacji Kraju, start w Światowych Igrzyskach po Transplantacji i Mistrzostwach Europy, zdobycie medalu i poznanie nowych przyjaciół. 

Zorganizowane zajęcia aktywności fizycznej i pokazanie jak prawidłowo można wykonywać ćwiczenia, pomagają pacjentom po transplantacji realizować program treningowy w domu.

Możemy pochwalić się, że swój przyjazd do Polski zapowiedzieli pacjenci z Rosji i Kazachstanu, aby zobaczyć jak organizujemy nasze zajęcia i zawody.

"Fit for Life" był dofinansowany ze środków Programu "Sport dla Wszystkich" z Ministerstwa Sportu i Turystyki, Centrum Promocji Ak-Pol, darczyńców i wpłat własnych. Dziękujemy!

Dziękujemy także naszym członkom za udział w imprezie.

 

 

1procent

 

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki.

 

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom

Wydarzenia

XII Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, 24-27 maja 2017 r., Zamość
XII Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, 24-27 maja 2017 r., Zamość

W dniach od 24 do 27 maja 2017 r. odbędą się XII Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w Zamościu. Prawo startu w zawodach mają członkowie stowarzyszenia.    Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk
Podsekretarz Stanu  [ ... ]

10. edycja "Biegu po Nowe Życie" - Wisła 2017

  Bieg po Nowe Życie to największa impreza sportowa, masowa promująca świadome dawstwo narządów w naszym kraju. Na starcie stanęło 53 sztafety, w których startowali pacjenci po transplantacji narządów, Gwiazdy Sportu, Kina, Teatru, Dziennikarze i sponsorzy. Najlep [ ... ]

X Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, 28 lutego - 5 marca 2017 r., Zakopane - Witów - Kiry

  W dniach od 28 lutego do 5 marca 2017 r., odbyły się X Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych połączone z konsultacją z narciarstwa alpejskiego i biegowego. Był to polski Fit - for Life. W imprezie uczestniczyło 39 osób, w tym 23 pacjen [ ... ]

Kalendarz imprez 2017
Kalendarz imprez 2017

Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji - prezentujemy aktualny kalendarz imprez na 2017 rok

Kampania Drugie Życie w roku szkolnym 2016/2017

  25 i 26 października 2016 r., w Światowym Dniu Donacji i Transplantacji, oficjalnie wystartowała kampania społeczna Drugie życie w Poznaniu i we Wrocławiu. Do akcji przystąpiło łącznie niemal 100 szkół ponadgimnazjalnych z województwa wielkopolskiego [ ... ]

Pozostałe aktualności

 

Darczyńcy:

sponsorzy 2

więcej >>>

Please publish modules in offcanvas position.