Propagowanie świadomego oddawania narządów
do przeszczepu poprzez rozpowszechnianie
aktywności fizycznej i sportu.

 
fbtwitter 

 

W dniach od 28 lutego do 5 marca 2017 r., odbyły się X Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych połączone z konsultacją z narciarstwa alpejskiego i biegowego. Był to polski Fit - for Life.

W imprezie uczestniczyło 39 osób, w tym 23 pacjentów po transplantacji (w tym 1 z Białorusi), 3 trenerów, 1 lekarz, 2 dawców rodzinnych i 10 osób popierających transplantację, członków stowarzyszenia.

Po raz pierwszy w ramach wizyty studyjnej organizowanej przez Instytut Gothego w Mińsku, w zajęciach z polskimi pacjentami uczestniczyły 2 osoby z Białorusi z organizacji: Transplantacji, Dializa. Byli to Tatsiana Tkhorowa i Michaił Kazauka.

Udział Białorusinów był konsekwencją wykładu w Moskwie, w listopadzie 2016 r., Prezesa naszego stowarzyszenia, mgr Krystyny Murdzek nt. "Znaczenie aktywności fizycznej pacjentów po przeszczepieniu narządów. Świadome dawstwo narządów." Wizyta była na zaproszenie rosyjskiej organizacji Nefro - Liga.

Zajęcia sportowe odbywały się w dwóch grupach. Były to szkółka z narciarstwa biegowego i zjazdowego. Szkółki były podzielone na dwie grupy: początkującą i zaawansowaną. Brali w nich udział także pacjenci, którzy po raz pierwszy mieli narty na nogach. Sprzęt narciarski biegowy był wypożyczony przez stowarzyszenie. Zajęcia treningowe prowadzili profesjonalni instruktorzy i trenerzy. W ramach treningu pacjenci po transplantacji, dawcy i osoby towarzyszące uczestniczyli w zajęciach na basenie i siłowni. 

Finałem udziału w zorganizowanej aktywności fizycznej były zawody sportowe. Mistrzami w biegach narciarskich na 1 km zostali: Anna Abramczyk-Dobrzyńska, Łukasz Bojanowski, Marek Jawor, Andrzej Lewandowski, Teodora Jarmołowicz i Artur Jarmołowicz. 

W narciarstwie alpejskim: Piotr Hołubowski, Łukasz Bojanowski, Artur Jarmołowicz i Teodora Jarmołowicz. 

Dodatkowo rozegrano konkurencję na desce snowboardowej. Zwycięzcą został Jakub Janczewski. 

Zwycięzców nagrodzono medalami, a najlepszych zawodników pamiątkowymi pucharami. Byli to Anna Abramczyk-Dobrzyńska i Łukasz Bojanowski. 

Wszyscy uczestnicy mieszkali w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem.

Nad bezpieczeństwem i zdrowiem zawodników czuwał Prof. do hab. n. med. Andrzej Chmura, który od 2004 roku jest team managerem polskiej reprezentacji.

 

Program promujący aktywność fizyczną "Fit for Life" jest o d2016 r. inicjatywą popieraną przez Astellas, a jej hasło przewodnie to : More transplant recipients, more active, more often", czyli "Więcej osób po przeszczepie, więcej aktywnego życia, częściej". Inicjatywa ta powstała po to, aby promować aktywność fizyczną oraz aktywne życie wśród osób po przeszczepie.

Inicjatywa to spotkała się z ogromnym poparciem na całym świecie. W Polsce promujemy ten program, aby zapobiegać negatywnym skutkom zażywania leków immunosupresyjnych i sterydów, przeciw odrzuceniu przeszczepionego narządu, takich jak: nadwaga, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, cholesterol czy osteoporoza.

Systematyczna aktywność fizyczna poprawia jakość życia po przeszczepieniu, daje poczucie wartości i uniezależnienie od rodziny. Wartością dodaną jest kwalifikacja do reprezentacji Kraju, start w Światowych Igrzyskach po Transplantacji i Mistrzostwach Europy, zdobycie medalu i poznanie nowych przyjaciół. 

Zorganizowane zajęcia aktywności fizycznej i pokazanie jak prawidłowo można wykonywać ćwiczenia, pomagają pacjentom po transplantacji realizować program treningowy w domu.

Możemy pochwalić się, że swój przyjazd do Polski zapowiedzieli pacjenci z Rosji i Kazachstanu, aby zobaczyć jak organizujemy nasze zajęcia i zawody.

"Fit for Life" był dofinansowany ze środków Programu "Sport dla Wszystkich" z Ministerstwa Sportu i Turystyki, Centrum Promocji Ak-Pol, darczyńców i wpłat własnych. Dziękujemy!

Dziękujemy także naszym członkom za udział w imprezie.

 

 

1procent

 

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki.

 

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom

Wydarzenia

Spotkania z młodzieżą popularyzujące świadome dawstwo i transplantację narządów
Spotkania z młodzieżą popularyzujące świadome dawstwo i transplantację narządów

Pan Andrzej Lewandowski, Dawca Rodzinny, członek Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji bardzo aktywnie spędza koniec roku 2017. W dniach: 5 grudnia był na spotkaniu w Ciechanowie, 7 i 19 grudnia Mławie, 8 grudnia, w Warszawie i 20 grudnia w Raciążu.
Takie zaangażowanie jest godne [ ... ]

II Halowe Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, 17 - 19 listopada 2017 r., Oświęcim, Brzeszcze
II Halowe Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, 17 - 19 listopada 2017 r., Oświęcim, Brzeszcze

W dniach od 17 do 19 listopada 2017 r. w Oświęcimu i Brzeszczach odbędą się II Halowe Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych.  Program zawodów: 17 listopada 2017 r. (piątek): 15.30 - turniej tenisa ziemnego, Hala sportowa, Brzesz [ ... ]

Konferencja "ŻYCIE Z ŻYCIA" i zawody strzeleckie - PODSUMOWANIE
Konferencja

  5 października 2017 r. - Konferencja "ŻYCIE Z ŻYCIA" Przeszczep Podkarpacie 2017
6 października 2017 r. warsztaty z lekarzami, Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jan Pawła II w Krośnie
6 października 2017 r. "Ćwicz dla zdrowia i sprawności" - zawody strzeleckie dla pacjent&oacu [ ... ]

"Ćwicz dla zdrowia i sprawności" - zawody w strzelectwie sportowym, 5 - 7 października 2017 r., Jedlicze

W dnicha 5 - 7 października 2017 r. odbędzie się kolejna impreza z porgramu SPORT DLA WSZYSTKICH - "ĆWICZ DLA ZDROWIA I SPRAWNOŚCi" - zawody w strzelectwie sportowym, dofinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.   Głównym jej celem jest aktywizacja sp [ ... ]

Konferencja "ŻYCIE Z ŻYCIA" Przeszczep Podkarpacie 2017 - 5 października 2017 r., Krosno
Konferencja

W dniu 5 października 2017 r. w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbędzie się konferencja "ŻYCIE Z ŻYCIA" Przeszczep Podkarpacie 2017. Konferencja jest imprezą cykliczną organizowaną od 2003 r. z inicjatywy pacjentów po transplantacji narządów. Gł&oacu [ ... ]

Pozostałe aktualności

Partnerzy

ideau


logo biorcy

Bieg po nowe życie

nordic

Jak pomóc?

 

Darczyńcy:

sponsorzy 2

więcej >>>

Please publish modules in offcanvas position.