Propagowanie świadomego oddawania narządów
do przeszczepu poprzez rozpowszechnianie
aktywności fizycznej i sportu.

 
fbtwitter 

 

W dniach od 28 lutego do 5 marca 2017 r., odbyły się X Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych połączone z konsultacją z narciarstwa alpejskiego i biegowego. Był to polski Fit - for Life.

W imprezie uczestniczyło 39 osób, w tym 23 pacjentów po transplantacji (w tym 1 z Białorusi), 3 trenerów, 1 lekarz, 2 dawców rodzinnych i 10 osób popierających transplantację, członków stowarzyszenia.

Po raz pierwszy w ramach wizyty studyjnej organizowanej przez Instytut Gothego w Mińsku, w zajęciach z polskimi pacjentami uczestniczyły 2 osoby z Białorusi z organizacji: Transplantacji, Dializa. Byli to Tatsiana Tkhorowa i Michaił Kazauka.

Udział Białorusinów był konsekwencją wykładu w Moskwie, w listopadzie 2016 r., Prezesa naszego stowarzyszenia, mgr Krystyny Murdzek nt. "Znaczenie aktywności fizycznej pacjentów po przeszczepieniu narządów. Świadome dawstwo narządów." Wizyta była na zaproszenie rosyjskiej organizacji Nefro - Liga.

Zajęcia sportowe odbywały się w dwóch grupach. Były to szkółka z narciarstwa biegowego i zjazdowego. Szkółki były podzielone na dwie grupy: początkującą i zaawansowaną. Brali w nich udział także pacjenci, którzy po raz pierwszy mieli narty na nogach. Sprzęt narciarski biegowy był wypożyczony przez stowarzyszenie. Zajęcia treningowe prowadzili profesjonalni instruktorzy i trenerzy. W ramach treningu pacjenci po transplantacji, dawcy i osoby towarzyszące uczestniczyli w zajęciach na basenie i siłowni. 

Finałem udziału w zorganizowanej aktywności fizycznej były zawody sportowe. Mistrzami w biegach narciarskich na 1 km zostali: Anna Abramczyk-Dobrzyńska, Łukasz Bojanowski, Marek Jawor, Andrzej Lewandowski, Teodora Jarmołowicz i Artur Jarmołowicz. 

W narciarstwie alpejskim: Piotr Hołubowski, Łukasz Bojanowski, Artur Jarmołowicz i Teodora Jarmołowicz. 

Dodatkowo rozegrano konkurencję na desce snowboardowej. Zwycięzcą został Jakub Janczewski. 

Zwycięzców nagrodzono medalami, a najlepszych zawodników pamiątkowymi pucharami. Byli to Anna Abramczyk-Dobrzyńska i Łukasz Bojanowski. 

Wszyscy uczestnicy mieszkali w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem.

Nad bezpieczeństwem i zdrowiem zawodników czuwał Prof. do hab. n. med. Andrzej Chmura, który od 2004 roku jest team managerem polskiej reprezentacji.

 

Program promujący aktywność fizyczną "Fit for Life" jest o d2016 r. inicjatywą popieraną przez Astellas, a jej hasło przewodnie to : More transplant recipients, more active, more often", czyli "Więcej osób po przeszczepie, więcej aktywnego życia, częściej". Inicjatywa ta powstała po to, aby promować aktywność fizyczną oraz aktywne życie wśród osób po przeszczepie.

Inicjatywa to spotkała się z ogromnym poparciem na całym świecie. W Polsce promujemy ten program, aby zapobiegać negatywnym skutkom zażywania leków immunosupresyjnych i sterydów, przeciw odrzuceniu przeszczepionego narządu, takich jak: nadwaga, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, cholesterol czy osteoporoza.

Systematyczna aktywność fizyczna poprawia jakość życia po przeszczepieniu, daje poczucie wartości i uniezależnienie od rodziny. Wartością dodaną jest kwalifikacja do reprezentacji Kraju, start w Światowych Igrzyskach po Transplantacji i Mistrzostwach Europy, zdobycie medalu i poznanie nowych przyjaciół. 

Zorganizowane zajęcia aktywności fizycznej i pokazanie jak prawidłowo można wykonywać ćwiczenia, pomagają pacjentom po transplantacji realizować program treningowy w domu.

Możemy pochwalić się, że swój przyjazd do Polski zapowiedzieli pacjenci z Rosji i Kazachstanu, aby zobaczyć jak organizujemy nasze zajęcia i zawody.

"Fit for Life" był dofinansowany ze środków Programu "Sport dla Wszystkich" z Ministerstwa Sportu i Turystyki, Centrum Promocji Ak-Pol, darczyńców i wpłat własnych. Dziękujemy!

Dziękujemy także naszym członkom za udział w imprezie.

 

 

1procent

 

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki.

 

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom

Wydarzenia

PODSUMOWANIE - XXI Światowe Igrzyska dla Osób po Transplantacji
PODSUMOWANIE - XXI Światowe Igrzyska dla Osób po Transplantacji

XXI Światowe Igrzyska dla Osób po Transplantacji
25 czerwca - 2 lipca 2017 r., Malaga, Hiszpania Sukcesy polskich zawodników po transplantacji narządów na XXI Światowych Igrzyskach po Transplantacji. Reprezentacja Polski pacjentów po transplantacji narząd&oacu [ ... ]

Kolejne medale zdobyte!!
Kolejne medale zdobyte!!

  Trzeciego dnia XXI Światowych Igrzysk dla Osób po Transplantacji, reprezentanci Poslki zdobyli 6 medali w pływaniu. Jakub Janczewski: srebro na 100 m stylem klasycznym Andrzej Lewandowski: srerbo na 50 m stylem motylkowym i brąz na 100 m stylem klasycznym Dawid Zimkowski: sreb [ ... ]

XXI Światowe Igrzyska dla Osób po Transplantacji - PIERWSZE MEDALE ZDOBYTE!
XXI Światowe Igrzyska dla Osób po Transplantacji - PIERWSZE MEDALE ZDOBYTE!

PIERWSZE MEDALE ZDOBYTE!! Reprezentanci Polski, podczas drugiego dnia XXI Światowych Igrzysk dla Osób po Transplantacji, zdobyli 5 medali w darcie: 1 złoty, 3 srebrne i 1 brązowy. Medalistami zostali od lewej: Marek Stelęgowski, Krzysztof Górski, Agnieszka Miczyńska, Krystyna Mu [ ... ]

XXI Światowe Igrzyska dla Osób po Transplantacji, 25 czerwca - 2 lipca 2017 r., Malaga, Hiszpania
XXI Światowe Igrzyska dla Osób po Transplantacji, 25 czerwca - 2 lipca 2017 r., Malaga, Hiszpania

  W dniach od 25 czerwca do 2 lipca 2017 r., w Maladze, w Hiszpanii, Reprezentacja Polski weźmie udział w XXI Światowych Igrzyskach dla Osób po Translantacji. Team Managerami reprezentacji będą prof. Andrzej Chmura oraz Krystyna Murdzek.  Zawodnicy będą startowali w dysc [ ... ]

ĆWICZ DLA ZDROWIA I SPRAWNOŚCI - Obóz sportowy, 8-18 czerwca 2017 r., Kiry
ĆWICZ DLA ZDROWIA I SPRAWNOŚCI - Obóz sportowy, 8-18 czerwca 2017 r., Kiry

    W dniach od 8 do 18 czerwca 2017 r. w Kościelisku w Kirach w Biathlonowym Ośrodku Klubu BKS "Wojsko Polskie" odbywać się będzie dla 25 osób obóz sportowy pod nazwą "ĆWICZ DLA ZDROWIA I SPRAWNOŚCI" z progrmu Sport dla wszystkich, Ministerstwa Sportu i Turyst [ ... ]

Pozostałe aktualności

 

Darczyńcy:

sponsorzy 2

więcej >>>

Please publish modules in offcanvas position.