Propagowanie świadomego oddawania narządów
do przeszczepu poprzez rozpowszechnianie
aktywności fizycznej i sportu.

 
fbtwitter 

IMG 1728

W dniach od 24 do 27 maja 2017 r. w Zamościu odbywały się XII Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w lekkiej atletyce, pływaniu, tenisie stołowym, ziemnym i darcie. Zawody były zorganizowaną formą aktywności fizycznej i sportu o charakterze integracji społecznej i pacjentów - zawodników i członków ich rodzin. Celem zawodów było kształtowanie umiejętności motorycznych i pokazanie, że aktywny udział w sporcie jest najlepszą formą rehabilitacji ruchowej po przeszczepieniu narządów i dializowanych oraz członków ich rodzin.

 

Impreza odbyła się pod honorowym patronatem:
Prezydenta Miasta Zamość - Andrzeja Wnuka i
Podsekretarza Stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Jana Widery

Organizatorem imprezy było Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji. Współorganizatorami: Urząd Miasta Zamość, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Zespół Szkół Ponadgimnazjanych nr 3 im. Armii Krajowej i restauracja "Morandówka" z Zamościa.

 

Patronat medialny objęli: Katolickie Radio Zamość, Kronika Tygodnia i Portal Internetowy roztocze.net.
Obsługę medialną mieli także: TVP Lublin i Portal Internetowy Nasze Miasto.


Rozgrywane konkurencje w poszczególnych dyscyplinach sportowych były sprawdzianem dla zawodników w celu kwalifikacji do reprezentacji Polski na imprezy międzynarodowe oraz start w XXI Światowych Igrzyskach po Transplantacji, które odbędą w dniach 24 czerwca do 2 lipca 2017 r. w Maladze.
Popularyzowaliśmy ideę transplantacyjną wśród mieszkańców Zamościa. Odbył się wykład dla studentów, młodzieży i pracowników akademickich nt "Przeszczepianie narządów w Polsce i perspektywy rozwoju" wygłoszony przez Prof. dr hab. n. med. Andrzeja Chmurę w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Zamościu oraz spotkanie z młodzieżą i opiekunami.


Ceremonia Otwarcia igrzysk odbyła się na Rynku Wielkim a Zamościu w obecności Prezydenta Miasta, Andrzeja Wnuka i zaproszonych gości, m.in. Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu - Małgorzata Bzówka, Przewodniczącego Rady Miasta - Jana Wojciecha Matwiejczuka.
Rozpoczęła się ona przemarszem uczestników zawodów i młodzieży ze szkół ponadgimnazjanych, którzy brali udział w akcji "Transplantacja, jestem na Tak. Przyłącz się do Nas" organizowanej w roku szkolnym 2014/2015.
Były to delegacje młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych z Lublina z transparentami popierającymi transplantację ze szkół: z Gimnazjum Jana Pawła II w Żyrzynie, I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie, z Gimnazjum Jana Pawła II w Abramowie oraz z Zamościa ze Bursy Międzyszkolnej nr 3 oraz Dyrektorzy Szkół i opiekunowie. Dołączyli także pacjenci dializowani i po transplantacji z Zamościa.


Całą kolumnę marszową prowadziło bractwo rycerskie "Sobie Pany". Po ustawieniu się uczestników poczet sztandarowy pacjentów w składzie: Wioletta Kimla - przeszczep nerki, Andrzej Haj i Artur Zychowicz (przeszczep wątroby). Flagę Polski na maszt wciągnęła Wioletta Kimla i odegrano hymn Polski.
Oficjalnego otwarcia dokonał honorowy gość Prof. Andrzej Chmura, wybitny chirurg, transplantolog. Głos zabrał Prezydent Miasta Zamościa, podkreślając, że jest zadowolony, że taka impreza popularyzująca świadome dawstwo narządów mogła odbyć się w Zamościu.
Po raz pierwszy w naszych zawodach brali udział przedstawiciele pacjentów z: Kazachstany - 1 osoba, TX serce, Białorusi, 2 osoby - TX nerka i z dalekiego Jakucka z Rosji - pacjent dializowany. Goście z zagranicy przyjechali do Zamościa startować razem z nami i zobaczyć jak organizujemy zawody, aby nasze doświadczenia mogły zaowocować powstaniem podobnych organizacji w ich krajach.
O działalności naszego stowarzyszenia dowiedzieli się w czasie wykładu wygłoszonego przez Krystynę Murdzek, w czasie konferencji NEFROLIGII w Moskwie, w listopadzie w 2016 r.


Cieszymy się, że nasze dwunastoletnie doświadczenia mogą być wzorem dla krajów wschodnich. Ich zainteresowanie wynika, także z braku bariery językowej (wychodzą z założenia, że język rosyjski znamy).
Zawodnicy walczyli bardzo dzielnie o każdy centymetr i sekundę. Oficjalne wyniki zamieścimy na stronie www.sportpotransplantacji.org.pl
Impreza odbyła się ze środków finansowych: Ministerstwa Sportu i Turystyki "SPORT DLA WSZYSTKICH", Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Urzędu Miasta Zamość, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krośnie i Polkowicach, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie i Wrześni, Darczyńców 1% i wpłat własnych uczestników.


Dziękujemy bardzo Urzędowi Miasta Zamość, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Wyższej Szkole Zawodowej, Zespołowi Szkół Ponadgimnazjanych nr 3 im. Armii Krajowej, Restauracji "Morańdówka" oraz właścicielowi hotelu "Renesans" za nieodpłatne udostępnienie obiektów sportowych i pomieszczeń na realizację zadania.


Szczególne podziękowania także dla Elżbiety i Marka Jaworów z Zamościa za zaangażowanie w organizację w/w imprez.

 

Zarząd Stowarzyszenia

 

 

1procent

 

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki.

 

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom

Wydarzenia

PODSUMOWANIE - XXI Światowe Igrzyska dla Osób po Transplantacji
PODSUMOWANIE - XXI Światowe Igrzyska dla Osób po Transplantacji

XXI Światowe Igrzyska dla Osób po Transplantacji
25 czerwca - 2 lipca 2017 r., Malaga, Hiszpania Sukcesy polskich zawodników po transplantacji narządów na XXI Światowych Igrzyskach po Transplantacji. Reprezentacja Polski pacjentów po transplantacji narząd&oacu [ ... ]

Kolejne medale zdobyte!!
Kolejne medale zdobyte!!

  Trzeciego dnia XXI Światowych Igrzysk dla Osób po Transplantacji, reprezentanci Poslki zdobyli 6 medali w pływaniu. Jakub Janczewski: srebro na 100 m stylem klasycznym Andrzej Lewandowski: srerbo na 50 m stylem motylkowym i brąz na 100 m stylem klasycznym Dawid Zimkowski: sreb [ ... ]

XXI Światowe Igrzyska dla Osób po Transplantacji - PIERWSZE MEDALE ZDOBYTE!
XXI Światowe Igrzyska dla Osób po Transplantacji - PIERWSZE MEDALE ZDOBYTE!

PIERWSZE MEDALE ZDOBYTE!! Reprezentanci Polski, podczas drugiego dnia XXI Światowych Igrzysk dla Osób po Transplantacji, zdobyli 5 medali w darcie: 1 złoty, 3 srebrne i 1 brązowy. Medalistami zostali od lewej: Marek Stelęgowski, Krzysztof Górski, Agnieszka Miczyńska, Krystyna Mu [ ... ]

XXI Światowe Igrzyska dla Osób po Transplantacji, 25 czerwca - 2 lipca 2017 r., Malaga, Hiszpania
XXI Światowe Igrzyska dla Osób po Transplantacji, 25 czerwca - 2 lipca 2017 r., Malaga, Hiszpania

  W dniach od 25 czerwca do 2 lipca 2017 r., w Maladze, w Hiszpanii, Reprezentacja Polski weźmie udział w XXI Światowych Igrzyskach dla Osób po Translantacji. Team Managerami reprezentacji będą prof. Andrzej Chmura oraz Krystyna Murdzek.  Zawodnicy będą startowali w dysc [ ... ]

ĆWICZ DLA ZDROWIA I SPRAWNOŚCI - Obóz sportowy, 8-18 czerwca 2017 r., Kiry
ĆWICZ DLA ZDROWIA I SPRAWNOŚCI - Obóz sportowy, 8-18 czerwca 2017 r., Kiry

    W dniach od 8 do 18 czerwca 2017 r. w Kościelisku w Kirach w Biathlonowym Ośrodku Klubu BKS "Wojsko Polskie" odbywać się będzie dla 25 osób obóz sportowy pod nazwą "ĆWICZ DLA ZDROWIA I SPRAWNOŚCI" z progrmu Sport dla wszystkich, Ministerstwa Sportu i Turyst [ ... ]

Pozostałe aktualności

 

Darczyńcy:

sponsorzy 2

więcej >>>

Please publish modules in offcanvas position.